Велгошти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велгошти
Velgošti panorama.JPG

Панорама на Велгошти

Велгошти is located in Македонија
Велгошти
Местоположба на Велгошти во Македонија
Координати 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Општина Општина Охрид
Население 3060 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 721 м
Слава Петковден Летен
Мреж. место Велгошти
Велгошти на општинската карта
Велгошти во Општина Охрид.svg

Атарот на Велгошти во рамките на општината


Велгоштисело во Општина Охрид, кое според местоположбата може да се смета за предградие на Охрид.

Стари куќи во Велгошти

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Најверојатно етимологијата на името „Велгошти“ е прасловенска и доаѓа од *velьjь = голем, голем, и *gostъ = гостин или големи, значајни гости. Слични имиња на села и реки има во Русија (Велегощи, Вельгош), Чешка (Велихошт, Velihošt), Албанија (Велагошти, Velagošti), Грција (Велигости, Βελιγοστή).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на подножјето на планината Петрино и е познато по природната околина. Поголемиот дел од населеното место е расположено на падините и во подножјето на ридовите: „На пљуска“, „Горни лозја“, „Црвени Камчиња“, „Олмец“, „Костeње“, "Турски Гробишта" и „Чардак“. На запад, југозапад и на североисток селото е отворено кон Охридската Котлина.

Над селото се наоѓа манастирот Св. Петка. Уште погоре во планината се наоѓаат црквите Св. Илија и Св. Никола.

Velgoshki Manastir 6.JPG

Поголемиот дел од селото е расположено на падините и во подножјето на ридовите: „На пљуска“, „Горни лозја“, „Црвени Камчиња“, „Олмец“, „Костење“, и „Чардак“. На запад, југозапад и на североисток селото е одворено кон Охридската Котлина

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Велгошти имало 1.220 жители, од кои 1.190 Македонци христијани и 30 Македонци муслимани.[1]

По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Велгошти имало 1.140 Македонци егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, селото имало 3.060 жители. Следува етничката структура на населението:[3]

Националност Вкупно
Македонци 3.002
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 10
Срби 8
Бошњаци 0
останати 40

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 1.220[1] 1.140[2] 1.284 1.401 1.553 1.677 2.131 2.382 2.241 3.060

Родови[уреди | уреди извор]

Селото Велгошти е македонско православно, со исклучот на еден муслиманско торбешки род. Поради својата близина до Охрид селото константно добива нови жители и полека почнува да наликува на охридска населба. Во Велгошти населението може да се подели на староседелци, постари доселеници и понови доселеници.[5]

Староседелци се: Буџаковци, Чинговци (од овој род е Живко Чинго), Настевци, Калчевци, Панџаковци, Шапкаревци, Крлевци, Ристевци, Љатковци,Бараковци, Шиковци, Шибаковци, Секуловци, Танчевци, Плосковци, Ничевци, Пумпаловци, Маркулевци,Ќитановци,Шокаровци,Трпевци,Размовци.Сите родови заедно имаат околу 300 куќи.

Родови доселени во текот на османлиското владеење се: Шибаковци, Шиковци и Шукаровци заедно имаат 15 куќи и потекнуваат од заеднички предок кој дошол од селото Велмеј; Белевци (5 к.) доселени се од селото Велестово и Речковци (5 к.) доселени се од селото Речица.

Родови доселени после Втората светска војна, доселени се од разни села во разни региони, досениците се од следните региони:Дебарски Дримкол (60 к.), Струшка Малесија (60 к.), Дебарца (30 к.), Кичевско (15 к.) и Битолско (7 к.).

Торбешки род е: Торбеши (3 к.) доселени се од некое село во Струшко.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Недела“ во Велгошти

Образование[уреди | уреди извор]


Знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[7]
Археолошки локалитети[8]
Споменици

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 252.
 2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.164-165.
 3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 4. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. 
 5. Ф., Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670251582. OCLC 27418468. http://worldcat.org/oclc/27418468. 
 6. Бакрачески отвори нова градинка во Велгошти“, Република, 22 октомври 2013 (посет. 23 октомври 2013 г).
 7. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
 8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 9. Д-р Асен Групче, Охрид. Културниот живот и творештво во Охрид и Охридско во XX век, Скопје, 1998, 254
 10. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 190.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 Ристески, Стојан (1982). Велгошти. Месна Заедница „Велгошти“=Охрид. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]