Општина Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Охрид

Map of Ohrid Municipality.svg

Знаме на Општина Охрид Грб на Општина Охрид
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Охрид
Површина 389,93 км²
Демографија
Население 55.749 жит.
- проценка од 31.12.2016 51.591 жит.
Густина 142,97 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Константин Георгиевски[1]
Контактни податоци
Седиште Димитар Влахов 52 6000 Охрид
Мреж. место Службен портал
Карта на Општина Охрид со селските атари.
Демографска карта на Општина Охрид со селските атари.
Природно и културно наследство на Охридскиот регион
Светско наследство на УНЕСКО
Ohrid StJohn Kaneo.jpg
Црквата „Св. Јован Канео“ над езерото
КритериумКултурно и природно: i, iii, iv, vii
Навод99
Запис1979 (3-то заседание)
Дополнувања1980

Општина Охридопштина во Западна Македонија. Центар на општината е градот Охрид.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194824.028—    
195326.518+10.4 %
196131.438+18.6 %
197141.028+30.5 %
198153.637+30.7 %
199157.896+7.9 %
199454.491−5.9 %
200255.749+2.3 %
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Охрид според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според пописот од 2002 година, во Општина Охрид живеат 55.749 жители, од кои:[2]

народ вкупен број % од вкупното население
Македонци 47.344 84,93
Албанци 2.962 5,31
Турци 2.268 4,07
Роми 69 0,12
Власи 323 0,58
Срби 366 0,66
Бошњаци 29 0,05
други 2.388 4,28
религија вкупно
Православни 47.468
Муслимани 7.684
Католици 132
Протестанти 4
Други 461
  • [[ Општина Охрид] - Основни статистички податоци</ref>.
Јазик вкупно
Македонски 48.512
Албански 3.974
Турски 2.237
Ромски 26
Влашки 158
Српски 325
Бошњачки 10
Други 507

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Тековен градоначалник на Општина Охрид е Константин Георгиевски кој е вршител на должноста од 25 декември 2018 година, избран од општинскиот совет со 15 гласови за од вкупно 23 советници. На локалните избори од 2017 година за градоначалник бил избран Јован Стојаноски од редовите на СДСМ[3], но тој ненадејно починал на 15 декември 2018 година додека сè уште ја носел функцијата градоначалник.[4] Георгиевски пред оваа функција бил назначен за заменик градоначалник од Стојановски. Советот на општина Охрид е составен од 23 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 11 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 10 места
  ДУИ: 2 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]