Општина Арачиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Арачиново

Map of Aračinovo Municipality.svg

Местоположба на Општина Арачиново во рамките на Македонија.
Знаме на Општина Арачиново Грб на Општина Арачиново
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Арачиново
Регион Скопски Регион
Површина 31.3 км2
Основана 1996
Службен јазик македонски и албански
Демографија
Население 11.992 жит.
- проценка од 31.12.2016 13.748 жит.
Густина 370,51 жит./км2
Населени места
Народности Албанци, Македонци
Самоуправа
Градоначалник Ридван Ибраими
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште ул. „14“, б.б., 1045, Арачиново, Македонија.
Телефон 02 2579-803
Мреж. место Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општината.
Демографска карта на општината.

Општина Арачиново (албански: Komuna e Haraçinës) — општина во северна Македонија основана во 1996 година со седиште во Арачиново. Спаѓаат следниве села, по следниов редослед: Грушино, Мојанци, Орланци и Арачиново.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општина Арачиново се наоѓа североисточно од Скопје (околу 12 км од главниот град на Република Македонија). Во состав на општината се четири населени места: Арачиново, Грушино, Орланце и Мојанце. Низ општината поминува регионален пат што ги поврзува Скопје со Куманово и Липково.

Врз основа на резултатите добиени од пописот во 2002 година, територијата на општина Арачиново се протега во 24 км2, со 11.992 жители и 2.582 куќи. Етничката структура на општината е следна:[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 987 5,14
Албанци 10.879 93,80
Турци 0 0,00
Роми 0 0,00
Власи 1 0,01
Срби 13 0,09
Бошњаци 65 0,56
останати 47 0,40
Вероисповед Вкупно
православни 612
муслимани 10.925
католици 4
протестанти 0
останати 56
Јазик Вкупно
македонски 602
албански 10.880
турски 0
ромски 0
влашки 0
српски 7
бошњачки 2
останати 106

Во Општината не живеат Турци и Роми.

Според старосната структура, населението е поделено на следниот начин:

 • 10,63% се од 0-4 г.
 • 11,69 % од 5-9 г.
 • 10,52% од 10-14 г.
 • 9,46% од 15-19 г.
 • 9,35% од 20-24 г.
 • 9,30 % од 25-29 г.
 • 8,45% од 30-34 г.
 • 6,87% од 35-39 г.
 • 5,02% од 40-44 г.
 • 4,63% од 45-49 г.
 • 3,69% од 50-54 г.
 • 3,41% од 55-59 г.
 • 2,55% од 60-64 г.
 • 1,73% од 65-69 г.
 • 1,32% од 70-74 г.
 • 0,60% од 75-79 г.
 • 0,33% од 80-84 г.
 • 0,30% над 84 г.

Од горенаведените податоци може да се констатира дека 32,84% од жителите на општина Арачиново се од 0-14 годишна возраст, 62,73% од 15-64 годишна возраст, 4,28% над 64 годишна возраст, односно 53,08% од жителите се на фертилна возраст.

Ако се споредат податоците со податоците на другите општини, може да се констатира дека општина Арачиново има најмладо население во Република Македонија.

Според бројот на жителите, Советот на општина Арачиново се сотои од 15 советници, избрани на непосредни, слободни избори со тајно гласање.

Во рамките на општината е и основното училиште „Скендербег” со повеќе од 1000 ученици.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви
 • Црква „Талалеј“ во Арачиново - изградена во 1994 година, единствената црква во селото Арачиново, а една од малкуте во општината.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Арачиново е Миликије Халими од редовите на СДСМ. Таа е избрана на локалните избори од 2017 година за мандатот од 2017 до 2021 година и воедно е првата жена градоначалник на оваа општина и прв градиначалник од редовите на СДСМ.[2] Советот на општина Арачиново е составен од 9 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 9 места
  ДУИ: 3 места
  АА: 2 места
  БЕСА: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
 2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]