Општина Центар Жупа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Центар Жупа

Map of Centar Župa Municipality.svg

Знаме на Општина Центар Жупа Грб на Општина Центар Жупа
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Центар Жупа
Регион Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен
Површина 107,21 км²
Основана 2004
Службен јазик македонски и турски јазик
Демографија
Население 6.519 жит.
- проценка од 31.12.2016 7.105 жит.
Густина 60,81 жит/км²
Населени места
Народности Македонци и Турци
Локална управа
Градоначалник Аријан Ибраим
Совет 11 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Центар Жупа, 1258 Центар Жупа
Телефон 046 840-239, 046 840-227
Факс 046 840-353

Општина Центар Жупаопштина во Западна Македонија. Центар на општината е селото Центар Жупа (Вапа). Општината се наоѓа во дебарскиот регион и опфаќа 23 села, од кои некои се сосема раселени.

Географиja[уреди | уреди извор]

Поглед на областа Жупа

Општината се наоѓа во Западна Македонија, дел од Југозападниот регион. Општината се наоѓа во Дебарскиот регион и има вкупна површина од 107,21 км². На север, исток и запад општината граничи со општината Дебар, а на југ со Струга. Во општината се наоѓа планината Стогово и Дебарското Езеро.

Економија[уреди | уреди извор]

Главен стопански објект во општината е ХЕЦ „Шпилје“. Населението воглавно се занимава со трговија, сточарство, земјоделство и шумарство. Сепак, добар дел од населението е иселено во страство и приходите кои се испраќаат од иселениците се значајни за економијата на населението.

Демографија[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Центар Жупа со селските атари.
Демографска карта на Општина Центар Жупа со селските атари.

Според пописот на население од 2002 година, општината има вкупно население од 6.519 жители со густина на население од 60,81 жители на километар квадратен. Етничкиот состав на општината бил следниот:[1][2]

Народност Број Постоток
Македонци* 814 12,49 %
Турци* 5.226 80,17%
Албанци* 454 6,96%
други 25 0,38%


религија вкупно
Православни 20
Муслимани 6.215
Католици 4
Протестанти 0
Други 60
* Во општината има значаен број Македонци-муслимани кои се изјасниле како Турци, а мал дел и како Албанци, поради различни политичко-религиски причини.


Јазик вкупно
Македонски 953
Албански 439
Турски 4.880
Ромски 0
Влашки 1
Српски 0
Бошњачки 0
Други 25

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Добар дел од населението е иселено во странски држави. Најголем број од иселените се во Италија, но и во другите европски држави.

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Центар Жупа е Аријан Ибраим од редовите на ДПТ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за втор мандат од четири години.[3] Советот на општина Центар Жупа е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДПТ: 4 местa
  СДСМ: 3 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 2 места
  ДНЕТ: 1 место
  ДУИ: 1 место

Во склоп на општина Центар Жупа се следниве села: Бајрамовци, Баланци, Брештани, Броштица, Власиќи, Голем Папрадник, Горно Мелничани, Горенци, Долгаш, Долно Мелничани, Евла, Елевци, Житинени, Кочишта, Коџаџик, Мал Папрадник, Новак, Осолница, Оџовци, Пареши, Праленик, Центар Жупа и Црно Боци.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Цркви

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението во Македонија, 2002
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“ (македонски). Државен завод за статистика на Република Македонија. конс. 2 мај 2018. 
  3. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. конс. 18 октомври 2017. 
  4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  5. „Дебарско-реканска парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2011-08-02. 
  6. „Дебарско-реканска парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2011-08-02. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]