Црквичка (Голем Папрадник)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search


Црквичка
археолошко наоѓалиште
Црквичка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквичка
Црквичка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Име Црквичка
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквичка е археолошки локалитет во дебарското село Голем Папрадник. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на десниот брег на Црн Дрим и на околу 100 m од мостот што водел кон селото, каде со заштитните сондажни ископувања во 1968 година била откриена мала црква и некропола околу неа. Денес локалитетот е потопен со водите на хидросистемот Шпиље.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069