Бушаец (Пареши)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Бушаец
археолошко наоѓалиште
Бушаец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бушаец
Бушаец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′44″N 20°33′42″E / 41.49556° СГШ; 20.56167° ИГД / 41.49556; 20.56167Координати: 41°29′44″N 20°33′42″E / 41.49556° СГШ; 20.56167° ИГД / 41.49556; 20.56167
Основни податоци
Име Бушаец
Место Пареши
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бушаец или Парешки Костен е археолошки локалитет во дебарското село Пареши. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500 m западно од селото, на левата страна од асфалтниот пат за селото Бајрамовци, каде во засечениот профил се гледаат гробови градени од грубо обработени камени плочи - тип циста, со ориентација исток-запад. Некрополата е откриена во 1971 година, при изградбата на патот, при што е уништена во голем дел.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069