Варварица (Бајрамовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варварица
археолошко наоѓалиште
Варварица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Варварица
Варварица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083Координати: 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083
Основни податоци
Име Варварица
Место Бајрамовци
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Варварица е археолошки локалитет во дебарското село Бајрамовци. Локалитетот претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 1,5 km југозападно од селото, десно од патот за границата со Албанија. На Клобушки пат, според традицијата, се наоѓал сакрален објект. Денес на ова место се гледаат грамади од градежен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069