Калуѓерица (Мал Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Калуѓерица
археолошко наоѓалиште
Калуѓерица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калуѓерица
Калуѓерица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667Координати: 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Име Калуѓерица
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калуѓерица е археолошки локалитет во дебарското село Мал Папрадник. Локалитетот претставува средновековна црква инекропола. Се наоѓа на една мала височинка, издолжена во правец исток-запад, што е оддалечена јужно од селото околу 500 м и лежи на десниот брег на реката Вапчица, каде се гледаат остатоци од мала црква и гробни конструкции градени од камени плочи со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069