Црков (Бајрамовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црков
археолошко наоѓалиште
Црков is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црков
Црков
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083Координати: 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083
Основни податоци
Име Црков
Место Бајрамовци
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црков е археолошки локалитет во дебарското село Бајрамовци. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се ноѓа на 1 km источно од селото, каде се среќаваат грамади од камења и варов малтер. Во непосредната близина се гледаат монолитни камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069