На Црков (Горенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
На Црков
археолошко наоѓалиште
На Црков is located in Археолошки локалитет во Македонија
На Црков
На Црков
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′8″N 20°33′27″E / 41.51889° СГШ; 20.55750° ИГД / 41.51889; 20.55750Координати: 41°31′8″N 20°33′27″E / 41.51889° СГШ; 20.55750° ИГД / 41.51889; 20.55750
Основни податоци
Име На Црков
Место Горенци, Дебар
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

На Црков е археолошки локалитет во дебарското село Горенци. Локалитетот претставува населба и некропола од хеленистичкото време. Се наоѓа на југозападниот раб на селото и на околу 100 m североисточно од црквата, во приватни ниви, каде по површината се наоѓаат фрагменти од керамички садови. Кај еден од сопствениците на нивите се чуваат сад од печена земја и еден нож (бодеж) како гробни наоди извадени од гроб при обработувањето на земјата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069