Купчеи Дрва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Купчеи Дрва
археолошко наоѓалиште
Купчеи Дрва is located in Археолошки локалитет во Македонија
Купчеи Дрва
Купчеи Дрва
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667Координати: 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Име Купчеи Дрва
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Купчеи Дрва е археолошки локалитет во дебарското село Мал Папрадник. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 1 km југоисточно од селото, во приватна ниват, каде на простор од 50 х 50 m се наоѓа грамада од градежен материјал, а околу неа гробни конструкции од камени плочи со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069