Стара Куќа (Броштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Стара Куќа
археолошко наоѓалиште
Стара Куќа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Куќа
Стара Куќа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′30″N 20°35′4″E / 41.49167° СГШ; 20.58444° ИГД / 41.49167; 20.58444Координати: 41°29′30″N 20°35′4″E / 41.49167° СГШ; 20.58444° ИГД / 41.49167; 20.58444
Основни податоци
Име Стара Куќа
Место Броштица
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Куќа е археолошки локалитет во дебарското село Броштица. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа во селските утрини што се наоѓаат на околу 1 km крај патот што води за Дебар, од неговата десна страна, каде на површината се среќаваат грамади од градежен материјал (кршен камен, тули, ќерамиди).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069