Св. Петка (Голем Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Голем Папрадник. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 300 м од левата страна на патот за Дебар, каде се гледа грамада од градежен материјал (камен, тули и покривни ќерамиди), а се забележуваат и темели од мала еднокорабна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069