Рајки Евлер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°25′14″N 20°37′23″E / 41.42056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.42056; 20.62306Координати: 41°25′14″N 20°37′23″E / 41.42056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.42056; 20.62306
Основни податоци
Место Елевци
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Рајки Евлер (од турски Rayki evler; Рајкова куќа) е археолошко наоѓалиште во дебарското село Елевци. Претставува средновековна населба. Се наоѓа во приватна нива, што се наоѓа на околу 1 км источно од селото, каде на десниот брег на реката Долга се среќаваат грамади од камења, покривни ќерамиди и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069