Парешко Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парешко Поле
археолошко наоѓалиште
Парешко Поле is located in Македонија
Парешко Поле
Местоположба на Парешко Поле во Македонија
Местоположба 41°29′44″N 20°33′42″E / 41.49556° СГШ; 20.56167° ИГД / 41.49556; 20.56167Координати: 41°29′44″N 20°33′42″E / 41.49556° СГШ; 20.56167° ИГД / 41.49556; 20.56167
Основни податоци
Име Парешко Поле
Место Пареши
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Парешко Полеархеолошко наоѓалиште во дебарското село Пареши. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500 м западно од селото, во приватна нива, на десната страна од асфалтниот пат за селото Бајрамовци, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тули и покривни ќерамиди. Наместа се среќава и згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069