Баја Дол (Мал Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баја Дол
археолошко наоѓалиште
Баја Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Баја Дол
Баја Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667Координати: 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Име Баја Дол
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Баја Дол е археолошки локалитет во дебарското село Мал Папрадник. Локалитетот претставува гроб од римското време. Се наоѓа во приватна нива,каде бил откриен гроб - тип „на две води“, граден од тегули, без прилози. По површината на нивата се среќаваат фрагменти од тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069