Аџи Чорме Мемети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аџи Чорме Мехмети
археолошко наоѓалиште
Аџи Чорме Мехмети is located in Археолошки локалитет во Македонија
Аџи Чорме Мехмети
Аџи Чорме Мехмети
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167Координати: 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Име Аџи Чорме Мехмети
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Аџи Чорме Мехмети е археолошки локалитет во дебарското село Коџаџик. Локалитетот претставува тумул од железното време. Се наоѓа на околу 2 km северозападно од селото, каде на конусна височинка се наоѓа тумул со пречник од околу 8 m во основата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069