Црков (Житинени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црков
археолошко наоѓалиште
Црков is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црков
Црков
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′14″N 20°34′15″E / 41.47056° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.47056; 20.57083Координати: 41°28′14″N 20°34′15″E / 41.47056° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.47056; 20.57083
Основни податоци
Име Црков
Место Житинени
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црков или Илинец е археолошки локалитет во дебарското село Житинени. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 m северно од селото, во реонот на големиот даб, каде по површината се среќаваат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069