Долно Поличе (Брештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Долно Поличе
археолошко наоѓалиште
Долно Поличе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долно Поличе
Долно Поличе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583Координати: 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Име Долно Поличе
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Поличе е археолошки локалитет во дебарското село Брештани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Лежи на десниот брег на Брештанска Река, оддалечена околу 1 km источно од селото. При обработувањето на нивите мештаните наидувале на темели од објекти. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси, тегули и многу градежен материјал..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069