Питос

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Питоси)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Питос — голем складишен сад кој бил вкопан во подовите,така што единствено устието на садот било видливо на површината. Бројот на питоси во една куќа било значајно мерило за богатсвото на едно семејство. Се користеле за чување храна и житарици.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]