Јамбол (Мал Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Јамбол
археолошко наоѓалиште
Јамбол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јамбол
Јамбол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667Координати: 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Име Јамбол
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јамбол е археолошки локалитет во дебарското село Мал Папрадник. Локалитетот претставува црква од доцниот среден век. Се наоѓа на 1 km јужно од Центар Жупа во атарот на Мал Папрадник, каде по површините на приватни ниви се среќаваат кршен камен, фрагменти од покривни ќерамиди, а спорадично и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069