Поличе (Брештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Поличе
археолошко наоѓалиште
Поличе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Поличе
Поличе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583Координати: 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Име Поличе
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Поличе или Тумка е археолошки локалитет во дебарското село Брештани. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1,5 km југозападно од селото, каде на десниот брег на Брештанска Река се наоѓа грамада од кршен камен, а околу неа гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069