Бежан (Елевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бежан
археолошко наоѓалиште
Бежан is located in Македонија
Бежан
Местоположба на Бежан во Македонија
Местоположба 41°25′14″N 20°37′23″E / 41.42056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.42056; 20.62306Координати: 41°25′14″N 20°37′23″E / 41.42056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.42056; 20.62306
Основни податоци
Име Бежан
Место Елевци
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бежанархеолошко наоѓалиште во дебарското село Елевци. Претставува средновековна населба. Во реонот на селото се гледаат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди што упатуваат на постоење на мала населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069