Прејди на содржината

Црква (Баланци)

Координати: 41°29′6″N 20°33′1″E / 41.48500° СГШ; 20.55028° ИГД / 41.48500; 20.55028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква

Карта

Местоположба 41°29′6″N 20°33′1″E / 41.48500° СГШ; 20.55028° ИГД / 41.48500; 20.55028
Основни податоци
Место Баланци
Општина Центар Жупа
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во дебарското село Баланци. Претставува средновековна некропола. Се ноѓа на југоисточниот дел од селото, веднаш од десната страна на патот за селото Голем Папрадник, каде се среќаваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069