Црквиште (Броштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′30″N 20°35′4″E / 41.49167° СГШ; 20.58444° ИГД / 41.49167; 20.58444Координати: 41°29′30″N 20°35′4″E / 41.49167° СГШ; 20.58444° ИГД / 41.49167; 20.58444
Основни податоци
Име Црквиште
Место Броштица
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во дебарското село Броштица. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1 km северно од селото, каде се среќаваат грамади од кршен камен и делумно обработен камен. Исто така, на површината се оцртуваат делови од апсидалниот и северниот ѕид на помала црквичка. Околу просторот на црквата се гледаат грубо обработени монолитни камени плочи од гробови, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069