Ѓурумлук (Коџаџик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ѓурумлук
археолошко наоѓалиште
Ѓурумлук is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓурумлук
Ѓурумлук
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167Координати: 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Име Ѓурумлук
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓурумлук е археолошки локалитет во дебарското село Коџаџик. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа североисточно од селото, на оддалеченост од околу 1 km, каде се наоѓаат покривни плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069