Машатлак (Брештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Машатлак
археолошко наоѓалиште
Машатлак is located in Археолошки локалитет во Македонија
Машатлак
Машатлак
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583Координати: 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Име Машатлак
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Машатлак е археолошки локалитет во дебарското село Брештани. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа во центарот на селото, каде се гледаат остатоци од гробови со конструкции од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069