Влаи (Брештани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Влаи
археолошко наоѓалиште
Влаи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Влаи
Влаи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583Координати: 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Име Влаи
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Влаи или Лаи е археолошки локалитет во дебарското село Брештани. Локалитетот претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 2 km северозападно од селото, на десниот брег на Брештанска Река, каде во приватна нива се забележуваат фрагменти од керамички садови, ќерамиди, тули, а според кажувањето на сопственикот на нивата, при орањето наидувал на темели од објекти ѕидани од камен и варов малтер. На околу 250 m источно има камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069