Петко (Коџаџик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Петко
археолошко наоѓалиште
Петко is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петко
Петко
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167Координати: 41°26′43″N 20°36′6″E / 41.44528° СГШ; 20.60167° ИГД / 41.44528; 20.60167
Основни податоци
Име Петко
Место Коџаџик
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петко е археолошки локалитет во дебарското село Коџаџик. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 1 km зaпадно од селото, во приватна нива, каде се наоѓаат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и многу кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069