Цутина (Мал Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цутина
археолошко наоѓалиште
Цутина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Цутина
Цутина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667Координати: 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Име Цутина
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цутинаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Мал Папрадник. Претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на растојание од околу 2&nbspкм југозападно од селото, на десниот брег на Вапавска Река, каде се среќаваат грамади од градежен материјал: кршен камен, покривни ќерамиди, тули и др. Околу грамадите има покривни плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069