Вапавска Краста (Голем Папрадник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вапавска Краста
археолошко наоѓалиште
Вапавска Краста is located in Македонија
Вапавска Краста
Местоположба на Вапавска Краста во Македонија
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° N; 20.54417° E / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° N; 20.54417° E / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вапавска Крастаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Голем Папрадник. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на височинка што доминира над висорамнинката на Жупа, каде се гледаат остатоци од фортификација која го штитела патот што водел за Коџаџиско Кале. Во 1980 година, при изградбата на патот Жупа-Коџаџик, во подножјето на Вапавска Краста бил откриен дел од мозаичен под со геометриски мотиви, изведен во опус тессалатум.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069