Центар Жупа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Центар Жупа
Вапа
Сретсело во Центар Жупа 05.jpg

Сретсело во Центар Жупа

Центар Жупа is located in Македонија
Центар Жупа
Местоположба на Центар Жупа во Македонија
Центар Жупа на интерактивна карта

Координати 41°28′5″N 20°33′32″E / 41.46806° СГШ; 20.55889° ИГД / 41.46806; 20.55889Координати: 41°28′5″N 20°33′32″E / 41.46806° СГШ; 20.55889° ИГД / 41.46806; 20.55889
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 800 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1258
Шифра на КО
Надм. вис. 650 м
Центар Жупа на општинската карта
Центар Жупа во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Центар Жупа во рамките на општината
Commons-logo.svg Центар Жупа на Ризницата

Центар Жупа (во минатото Вапа) — село во Општина Центар Жупа. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 800 жители. Најголем дел од населението се Македонци-муслимани, кои поради политичко-религиски причини се изјасниле како Турци. Центар Жупа е седиште на истоимената општина.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото е на планината Стогово.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 30 домаќинства со 90 жители христијани (Македонци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 176 жители христијани (Македонци).[2] Селото првично се викало Вапа.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 800 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 80
Турци б 714
Албанци 4
останати 2

б Напомена: Највеќето жители изјаснети како „Турци“ се всушност Македонци-муслимани.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Навистина овој регион во минатото, па и денес е потенцијален извор на борачи во слободен стил. Традиционалните Ѓуреши, турнири во слободно борење секогаш биле вистинско задоволство за населението од општината и надвор од неа. Последните 4 години, се организирани традиционални турнири во мал фудбал од активисти во општината кои исто така се масовно посетени.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Денес, повеќе од 70 % од селото е иселено во странство, претежно во Италија. Во средината на 60-тите години во основното училиште имало 830 ученици a денес не повеќе од 250.

Галерија[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 557, 560, 561 и 564 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 1.312 гласачи.[5]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

== Личности ==-->

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]