Оџовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оџовци
Оџовци is located in Македонија
Оџовци
Местоположба на Оџовци во Македонија
Оџовци на интерактивна карта

Координати 41°29′12″N 20°33′46″E / 41.48667° СГШ; 20.56278° ИГД / 41.48667; 20.56278Координати: 41°29′12″N 20°33′46″E / 41.48667° СГШ; 20.56278° ИГД / 41.48667; 20.56278
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 220 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08003
Надм. вис. 968 м
Оџовци на општинската карта
Оџовци во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Оџовци во рамките на општината
Commons-logo.svg Оџовци на Ризницата

Оџовци — село во Општина Центар Жупа. Според пописот од 2002 селото имало 220 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото е на планината Стогово.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 220 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Турци 203
Албанци 17

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 557 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Центар Жупа.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 217 гласачи.[3]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

== Иселеништво ==-->

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]