Евла (Дебарско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евла
Евла is located in Македонија
Евла
Местоположба на Евла во Македонија
Евла на интерактивна карта

Координати 41°25′33″N 20°36′37″E / 41.42583° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.42583; 20.61028Координати: 41°25′33″N 20°36′37″E / 41.42583° СГШ; 20.61028° ИГД / 41.42583; 20.61028
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08018
Надм. вис. 1087 м
Евла на општинската карта
Евла во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Евла во рамките на општината
Commons-logo.svg Евла на Ризницата

Евла (или Долно Елевци) — село во Општина Центар Жупа. Селото е иселено и според пописот од 2002 година нема жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото е на планината Стогово.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 7 домаќинства со 18 жители христијани (Македонци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 60 жители христијани (Македонци) и 130 муслимани (Турци).[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото имало 0 жители.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 570 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Елевци.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 216 гласачи.[4]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

== Иселеништво ==-->

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]