Кочишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочишта
Поглед на Кочишта.jpg

Воздушен поглед на месноста на селото Кочишта

Кочишта is located in Македонија
Кочишта
Местоположба на Кочишта во Македонија
Кочишта на интерактивна карта

Координати 41°27′46″N 20°35′29″E / 41.46278° СГШ; 20.59139° ИГД / 41.46278; 20.59139Координати: 41°27′46″N 20°35′29″E / 41.46278° СГШ; 20.59139° ИГД / 41.46278; 20.59139
Регион Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Област Жупа
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1258
Повик. бр. 046
Шифра на КО 08023
Надм. вис. 1.020 м
Кочишта на општинската карта
Кочишта во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Кочишта во рамките на општината
Commons-logo.svg Кочишта на Ризницата


Кочишта — напуштено село во Општина Центар Жупа, во областа Жупа, во околината на градот Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во средишниот дел на територијата на Општина Центар Жупа. Припаѓа на областа Дебарска Жупа, сместено под југозападната падина на планината Стогово.[2] Селото е планинско, сместено на надморска височина од 1.020 метри.[2] Од градот Дебар е оддалечено 16 километри.

До селото се доаѓа по земјен пат, кој започнува во близина на селото Житинени, каде поминува регионалниот пат 2249.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот на селото зафаќа простор од 19,9 км2.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948163—    
1953177+8.6%
19610−100.0%
197100.00%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според податоците од 1873 година во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“, селото имало 35 домаќинства со 68 жители христијани (Македонци) и 40 муслимани (Македонци).[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кочишта живееле 355 жители, од кои 180 жители христијани (Македонци) и 175 жители муслимани (Македонци).[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кочишта имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Селото е наполно раселено по 1953 година, кога што броело 177 жители, турско население.[2]

Според пописот од 2002 година, селото Кочишта немало жители.[6] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 355 96 163 177 0 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Кочишта е раселено село. Било торбешко (македонско-муслиманско) село.[11]

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото биле:

 • Доселеници: Мемовци или Мемишовци (30 к.), се делат на Јашаровци (9 к.), Аламановци (7 к.), Фидовци (11 к.) и Вејселовци (3 к.), доселени се од селото Коџаџик, од родот Бајрамовци. Самите кажуваат дека потекнуваат од турските сточари, Јуруци.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од македонските православни родови кои живееле некогаш во селото се знае за иселеници во селото Нерези во Дримкол, Шопкини. Потоа иселеници има и во Скопје, Бугарија и Дебар.[11]

Од торбешите иселеници до 1954 година има во Турција (13 семејства), од кои во Адапазар (8 семејства), Каја Чифлик во близина на Измир (5 семејства), потоа во Сушица близу Струмица, и во Кичево.[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век, Кочишта било село во Дебарската каза на Отоманското Царство.

Селото влегува во рамките на Општина Центар Жупа, која била една од ретките општини, кои не биле променети со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото исто така припаѓало на некогашната Општина Центар Жупа.

Во периодот од 1955 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Дебар.

Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Општина Коџаџик, во која влегувале селата Брештани, Долгаш, Евла, Елевци, Кочишта, Коџаџик, Новак, Осолница и Праленик. Во периодот 1950-1952 година селото исто така било дел од некогашната општина Коџаџик, која била составена од селата Брештани, Коџаџик, Кочишта, Новак, Осолница и Праленик.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 0566 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште на селото Брештани.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 102 гласачи.[13] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 115 гласачи.[14]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 160.
 3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 176-177.
 4. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 261.
 5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 184-185.
 6. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. 11,0 11,1 11,2 Русиќ, Бранислав (1957). Дебарска Жупа. Филозофски факултет на универзитетот - Скопје, Историско-филолошки оддел.
 12. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. https://rezultati2021lokalni1krug.sec.mk/mk/mayr/r/75-733. Посетено на 21 јануари 2023. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]