Бајрамовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајрамовци
Бајрамовци is located in Македонија
Бајрамовци
Местоположба на Бајрамовци во Македонија
Бајрамовци на интерактивна карта

Координати 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083Координати: 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 177 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08004
Надм. вис. 1132 м
Бајрамовци на општинската карта
Бајрамовци во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Бајрамовци во рамките на општината
Commons-logo.svg Бајрамовци на Ризницата

Бајрамовци — село во Општина Центар Жупа. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 177 жители. Селото е населено со Македонци-муслимани, но поради политичко-религиски причини се изјаснило како турско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Бајрамовци лежи на северозападните падини на Стогово.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 80 жители муслимани (Македонци).[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 177 жители, сите се изјасниле како „Турци“.[2]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[3]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 564 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Центар Жупа.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 315 гласачи.[5]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]