Црно Боци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црно Боци
Црно Боци is located in Македонија
Црно Боци
Местоположба на Црно Боци во Македонија
Црно Боци на интерактивна карта

Координати 41°29′3″N 20°34′2″E / 41.48417° СГШ; 20.56722° ИГД / 41.48417; 20.56722Координати: 41°29′3″N 20°34′2″E / 41.48417° СГШ; 20.56722° ИГД / 41.48417; 20.56722
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 40 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 968 м
Црно Боци на општинската карта
Црно Боци во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Црно Боци во рамките на општината
Commons-logo.svg Црно Боци на Ризницата

Црно Боци — село во Општина Центар Жупа. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 40 жители. Селото е населено со Македонци-муслимани, кои поради политичко-религиски причини се изјасниле како Турци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото е на планината Стогово.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 15 домаќинства со 34 жители муслимани (Македонци).[2] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 84 жители христијани (Македонци) и 350 муслимани (Македонци).[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 40 жители, сите се изјасниле како Турци[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  3. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X

Надворешни врски[уреди | уреди извор]