Попис на населението во Македонија (2021)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија

← 2011 5 септември 2021 следен →

DZS logo.svg
Popis 2021.png
Општи информации
ДржаваМакедонија Македонија
УправаДржавен завод за статистика
Мрежно местоПопис 2021 - ДЗС
Резултати
Статусво подготовка


Попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија — статистичка операција на територијата на државата која започнала на 5 септември и се очекува да заврши на 30 септември 2021 година.[1]

Пописот првенствено требало да се реализира во април 2020 година, но потоа бил презакажан за април 2021 година, па повторно презакажан за во септември.

Од 1 март започнало и самопопишувањето на дијаспората преку веб-апликација на државниот завод за статистика.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Започна Пописот 2021!“. Попис 2021 - Државен завод за статистика. 5 септември 2021. Посетено на 5 септември 2021.
  2. „Од понеделник почнува самопопишувањето во странство преку веб-апликација“. Радио МОФ. 27 февруари 2021. Посетено на 5 септември 2021.