Општина Студеничани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студеничани

Map of Studeničani Municipality.svg

Знаме на Општина Студеничани Грб на Општина Студеничани
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Студеничани
Површина 276,16 км²
Демографија
Население 17.246 жит.
- проценка од 31.12.2016 21.721 жит.
Густина 62,45 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Азем Садики
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Студеничани 1052 Студеничани
Мреж. место Службен портал
Карта на Општина Студеничани со селските атари.
Демографска карта на Општина Студеничани со селските атари.

Општина Студеничаниопштина во Северна Македонија. Центар на општината е селото Студеничани.

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според проценка од 2016, општина Студеничани има 21.721 жители.[1]

религија вкупно
Православни 285
Муслимани 16.828
Католици 25
Протестанти 0
Други 108


Јазик вкупно
Македонски 347
Албански 11.813
Турски 3.226
Ромски 73
Влашки 0
Српски 12
Бошњачки 141
Други 1.634

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Студеничани е Азем Садику од редовите на ДПА. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет мандат од четири години.[2] Садику претходно бил градоначалник во мандатите 2000–2005 и 2013–2017. Советот на општина Студеничани е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДПА: 4 места
  ДУИ: 3 места
  СДСМ: 3 места
  БЕСА: 3 места
  АА: 1 места
  ДПТ: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]