Прејди на содржината

Општина Студеничани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Студеничани
Општина
Знаме на Општина СтуденичаниГрб на Општина Студеничани
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеСтуденичани
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникАзем Садики (АА)
Површина
 • Вкупна276,16 км2 (106,63 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно21.970
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+02
Регистарски табличкиSK
Мреж. местоstudenicani.gov.mk
Карта на Општина Студеничани со селските атари.
Демографска карта на Општина Студеничани со селските атари.

Општина Студеничаниопштина во Македонија. Центар на неговата општина е истоименото село.

Географија

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Според проценка од 2016, општина Студеничани има 21.721 жител.[2]

Вероисповед Вкупно
православни 285
муслимани 16.828
католици 25
протестанти 0
останати 108
Јазик Вкупно
македонски 347
албански 11.813
турски 3.226
ромски 73
влашки 0
српски 12
бошњачки 141
останати 1.634

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Студеничани е Азем Садику од редовите на ДПА. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет мандат од четири години.[3] Садику претходно бил градоначалник во мандатите 2000 — 2005 и 2013 — 2017. Советот на општина Студеничани е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДПА: 4 места
  ДУИ: 3 места
  СДСМ: 3 места
  БЕСА: 3 места
  АА: 1 места
  ДПТ: 1 место

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]