Вртекица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртекица

Влезот во селото Вртекица

Вртекица во рамките на Македонија
Вртекица
Местоположба на Вртекица во Македонија
Вртекица на карта

Карта

Координати 41°53′6″N 21°30′38″E / 41.88500° СГШ; 21.51056° ИГД / 41.88500; 21.51056Координати: 41°53′6″N 21°30′38″E / 41.88500° СГШ; 21.51056° ИГД / 41.88500; 21.51056
Општина  Студеничани
Население 90 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25140
Надм. вис. 587 м
Вртекица на општинската карта

Атарот на Вртекица во рамките на општината
Вртекица на Ризницата

Вртекица — село во Општина Студеничани, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Вртекица се наоѓа во областа Торбешија, во долниот слив на Маркова Река.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Вртекица е населено уште од доцната антика, за што сведочат остатоците од утврдена населба на наоѓалиштето Исар југоисточно од селото.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Вртекица живееле 360 жители, сите Албанци муслимани.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948602—    
1953605+0.5%
1961460−24.0%
1971434−5.7%
1981237−45.4%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994213—    
2002111−47.9%
202190−18.9%

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 111 жители, сите Албанци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 90 жители, сите Албанци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 360 602 605 460 434 237 0 213 111 90
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Вртекица е албанско село.

Според истражувањата од 1950 година. Родови во селото биле:

Археолошки наоѓалишта[уреди | уреди извор]

  • Св. Димитрија — средновековен сакрален објект. Во Шелско Маало се наоѓа текија со девет гробови која била изградена пред во последните децении на XVIII век врз темели на средновековна црква која, според преданието, била посветена на св. Димитрија. Дека селото било населено од христијанско македонско население сведочи податокот на листот 42 од Кодикот на манастирот Матка од 1570-1580 година, во кој како приложник од ова село е заведена „рабинката божја Тода“. Денешните муслимански жители започнале да се населуваат во селото кон крајот на XVII век.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Околу 26 семејства се иселени во Скопје до 1950 година. Припаѓале на разни селски родови.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.209
  3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 24 март 2016.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. 8,0 8,1 Трифуноски, Јован. Филозофски факултет-Скопје. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]