Дресница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дресница
Дресница во рамките на Македонија
Дресница
Местоположба на Дресница во Македонија
Дресница на карта

Карта

Координати 41°54′45″N 21°28′0″E / 41.91250° СГШ; 21.46667° ИГД / 41.91250; 21.46667Координати: 41°54′45″N 21°28′0″E / 41.91250° СГШ; 21.46667° ИГД / 41.91250; 21.46667
Општина Студеничани
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 415 м
Дресница на општинската карта

Атарот на Дресница во рамките на општината
Дресница на Ризницата

Дресница — историско село во Општина Студеничани, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во Скопската Котлина, во областа Торбешија. Селото се наоѓало на 2 км од Батинци.

Историја[уреди | уреди извор]

Според Леонард Шулце Јена (1927)[2] и Афанасиј Селишчев (1929)[3] селото било албанско.

Демографија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]