Црвена Вода (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За селото во Општина Дебрца, видете Црвена Вода.

Црвена Вода
Crvena-Voda-(Skopsko)-MK.JPG

Поглед на селото

Црвена Вода is located in Македонија
Црвена Вода
Местоположба на Црвена Вода во Македонија
Координати 41°51′27″N 21°27′32″E / 41.85750° N; 21.45889° E / 41.85750; 21.45889Координати: 41°51′27″N 21°27′32″E / 41.85750° N; 21.45889° E / 41.85750; 21.45889
Општина Coat of arms of Studeničani Municipality.png Студеничани
Население 46 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1000
Повик. бр. 02
Шифра на КО 25026
Надм. вис. 812 м. м
Црвена Вода на општинската карта
Црвена Вода во Општина Студеничани.svg

Атарот на Црвена Вода во рамките на општината
Commons-logo.svg Црвена Вода на Ризницата

Црвена Вода — село во Општина Студеничани, во околината на град Скопје, во областа Торбешија. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 46 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Црвена Вода се наоѓа во Скопската Котлина, поточно во нејзиниот југозападен дел, на територијата на Општина Студеничани и областа Торбешија. Селото се наоѓа во средното сливно подрачје на Маркова Река. Селото е ридско, а надморската височина е 812 м. Градот Скопје се наоѓа на оддалеченост од 22 километри. Атарот на селото изнесува 8,5 квадратни километри.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 170 жители муслимани (Албанци).[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото се занимава со полјоделство и шумарство. Обработливата површина изнесува 122 хектари, шумите изнесуваат 559 хектари, а пасиштата - 70 хектари.

Демографија[уреди | уреди извор]

Црвена Вода е мало село, а бројот на жители во 1994 изнесувал 47, сите Албанци. Бројот на жители во 1961 бил 247. До средината на педесеттите години од XX век ова село како и останатите од областа Торбешија било населено со Македонци - Муслимани т.н. Торбеши по кои е добиено името на областа и Турци, кои во крајот на педестите масовно се имаат иселено во Турција. Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 46 жители, сите Албанци.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

За време на избори се гласа во подрачното училиште, во кое гласаат и жителите на околното скопско село Калдирец.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во селото постои подрачно училиште.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Панов, Митко: Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Патрија, Скопје, 1998, 312 стр.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]