Рамни Габер

Координати: 41°51′50″N 21°31′9″E / 41.86389° СГШ; 21.51917° ИГД / 41.86389; 21.51917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамни Габер
Рамни Габер во рамките на Македонија
Рамни Габер
Местоположба на Рамни Габер во Македонија
Рамни Габер на карта

Карта

Координати 41°51′50″N 21°31′9″E / 41.86389° СГШ; 21.51917° ИГД / 41.86389; 21.51917
Општина  Студеничани
Население 20 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25114
Надм. вис. 682 м
Рамни Габер на општинската карта

Атарот на Рамни Габер во рамките на општината
Рамни Габер на Ризницата

Рамни Габер — село во Општина Студеничани, во околината на град Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Торбешија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото е дел од нахијата Каршијак во Скопската каза во Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948284—    
1953305+7.4%
1961260−14.8%
1971167−35.8%
1981144−13.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199466—    
200239−40.9%
202120−48.7%

Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, селото било муслиманско, со 18 муслимански домаќинства. На овој попис биле забележани 53 мажи муслимани, со 7 новороденчиња. Се проценува дека селото во тој период имало 120 жители.[2]

Стефан Верковиќ во 1857 го бележи со 112 жители.[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Рамни Габер живееле 180 жители, сите Албанци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија во 1931 година, селото имало 200 Албанци.[5]

Според пописот од 2002, селото брои 39 жители, сите Албанци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 20 жители, од кои 7 Албанци и 13 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 180 284 305 260 167 144 0 66 39 20
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови[уреди | уреди извор]

Рамни Габер е албанско село.

Според истражувањата од 1950 година. Родови во селото биле:

 • Доселеници: Шаље (10 к.) потекнуваат од фисот Шаља во северна Албанија. Овде живеат од крајот на XVIII век; Џоке (5 к.) потекнуваат од северна Албанија. Од таму се иселиле во околината на Ѓаковица, па потоа се доселиле во Рамни Габар. Овде живеат од почетокот на XIX век; Тураш (8 к.) доселени се од северна Албанија; Ѓач (16 к.) потекнуваат од фисот Гаш. Од старото место се иселиле тројца браќа преку Косово се населиле најпрво во Црвена Вода, таму еден од браќата убил некој Албанец од селото Драчевица во кавга за земја, па затоа се населиле во селото Рамни Габер, во Црвена Вода имаат роднини; Калис (2 к.) потекнуваат од фисот Калиса во северна Албанија; Ѓеч (4 к.) потекнуваат од фисот Тсач во северна Албанија. Имаат роднини во селото Вртекица кај Качаник; Фанд (1 к.) потекнуваат од фисот Гаш во северна Албанија. Таму живееле во областа Фанде.[12]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на муслиманското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2020.
 3. Верковиќ, Стефан (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи. Санкт Петербург.
 4. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.209
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Трифуноски, Јован. Филозофски факултет-Скопје. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]