Општина Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куманово

Map of Kumanovo Municipality.svg

Знаме на Општина Куманово Грб на Општина Куманово
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Куманово
Површина 509,48 км²
Демографија
Население 105.484 жит.
- проценка од 31.12.2016 109.228 жит.
Густина 207,04 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Максим Димитриевски
Совет 33 члена
Контактни податоци
Седиште 11 октомври б.б. 1300 Куманово
Телефон 031 475 800
Факс 031 475 800
Мреж. место kumanovo.gov.mk Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Куманово со селските атари.
Демографска карта на општина Куманово со селските атари.

Општина Кумановоопштина во североисточниот дел на Република Македонија. Административен центар е градот Куманово.

Населени места[уреди | уреди извор]

Зградата на општината во Куманово.
Влезот на општината во Куманово со поглед кон општинското и државното знаме.

Градот Куманово и селата: Агино Село, Бедиње, Бељаковце, Биљановце, Брзак, Вак'в, Винце, Војновиќ, Габреш, Горно Коњаре, Градиште, Д'лга, Доброшане, Довезанце, Долно Коњаре, Живиње, Зубовце, Јачинце, Карабичане, Клечевце, Кокошиње, Колицко, Косматац, Костурник, Кутлибег, Кучкарево, К’шање, Лопате, Љубодраг, Мургаш, Ново Село, Новосељане, Орашац, Пезово, Пчиња, Режановце, Речица, Романовце, Скачковце, Сопот, Студена Бара, Сушево, Табановце, Тромеѓа, Умин Дол, Черкези, Четирце и Шупљи Камен

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

религија вкупно
Православни 72.270
Муслимани 31.759
Католици 108
Протестанти 13
Други 1.916

Податоци од пописот извршен 2002 година[1]

Населено место Вкупно Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Други
ОПШТИНА КУМАНОВО 103205 61495 27290 292 4256 147 9035 20 670
Агино село 965 949 - - - - 13 - 3
Бедиње 2327 1451 547 - 156 - 164 - 9
Бељаковце 64 64 - - - - - - -
Биљановце 1231 1195 - - - - 32 - 4
Брзак 104 88 - - - - 16 - -
Вакав 108 108 - - - - - - -
Винце 90 90 - - - - - - -
Габреш 71 70 - - - - 1 - -
Градиште 192 189 - - - - 3 - -
Живиње 46 46 - - - - - - -
Зубовце 57 57 - - - - - - -
Горно Коњаре 1136 565 255 - - - 314 - 2
Д'лга - - - - - - - - -
Доброшане 1655 1571 - - 24 39 17 1 3
Довезанце 123 123 - - - - - - -
Долно Коњаре 1286 669 91 - 2 - 516 - 8
Јачинце 106 106 - - - - - - -
Карабичане 43 5 - - - - 37 - 1
Клечовце 573 555 - - - - 17 - -
Кокошиње 45 44 - - - - 1 - -
Колицко 86 83 - - - - 3 - -
Косматац 41 41 - - - - - - -
Кутлибег 13 13 - - - - - - -
Кучкарево 105 105 - - - - - - -
К’шање 48 48 - - - - - - -
Куманово 76272 47744 18278 256 4056 108 5230 14 586
Лопате 2448 478 1886 - - - 80 - 4
Љубодраг 686 440 - - - - 243 - 3
Мургаш 63 62 - - - - 1 - -
Новосељане 46 46 - - - - - - -
Ново Село 274 70 - - - - 204 - -
Орашац 387 387 - - - - - - -
Пезово 53 53 - - - - - - -
Проевце 2311 2218 - - 18 - 73 - 2
Пчиња 793 789 - - - - 4 - -
Режановце 705 661 1 1 - - 42 - -
Речица 557 110 - - - - 445 - 1
Романовце 2794 716 2028 35 - - 6 - 9
Скачковце 160 159 - - - - 1 - -
Сопот 318 2 306 - - - 6 1 3
Студена Бара 344 343 - - - - 1 - -
Сушево 34 3 1 - - - 30 - -
Табановце 910 205 177 - - - 516 - 12
Тромеѓа 1298 692 - - - - 604 - 2
Умин Дол 442 214 - - - - 226 - 2
Черкези 3741 2 3719 - - - - 4 16
Четирце 249 34 - - - - 215 - -
Шупли Камен 81 80 - - - - 1 - -

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Куманово е Максим Димитриевски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Куманово е составен од 33 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 16 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 11 места
  ДУИ: 3 места
  БЕСА: 2 места
  АА: 1 местo

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во околината на Куманово се наоѓа познатата неолитска опсерваторија Кокино, која од НАСА е рангирана помеѓу најстарите четири во светот.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во Куманово постојат спортски клубови кои можат да се пофалат со своите спортски достигнувања.Најпознат клуб во куманово сега за сега,2013 година,е Кошаркарскиот клуб.Клубот се натпреварува во првата Супер лига на Македонија и во Балканската БИБЛ лига.За големите успеси се заслужни и неколку навивачки групи од кои најпозната е КУМАНИ која е оформена во 1990 година.Секогаш е како играч плус во сите спортови во градот.

Ракометниот клуб-мажи, исто така се натпреварува во првата Македонска лига,кој со млади играчи се наоѓа во транзиција

Боксерскиот клуб на Куманово е клуб со најмногу трофеи во градот.Моментално клубот не постои,но ветрините ги красат неколку пехари од освоениот златен гонг на Македонија.Од освоени трофеи може да се пофалиме и со бронзената медаља од олимпијадата во Монтреа на нашиот најзаслужен спортист по кој се распознава градот,а тоа е Аце Русевски.Исто така и Реџеповски кој го освои второто место на Европското првенство и бронза на олимпијада.Витрините се закитени и со трофеи од сите турнири во бивша Југославија.

Фудбалскиот клуб Куманово не постои но и Куманово има Приватен Фудбалски клуб Башкими кој се натпреварува во првата Македонска лига со една титула Првак на Македонија и една куп на Македонија. '

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]