Новосељане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Новосељане
Новосељане is located in Македонија
Новосељане
Местоположба на Новосељане во Македонија
Новосељане на интерактивна карта

Координати 42°3′52″N 21°51′14″E / 42.06444° СГШ; 21.85389° ИГД / 42.06444; 21.85389Координати: 42°3′52″N 21°51′14″E / 42.06444° СГШ; 21.85389° ИГД / 42.06444; 21.85389
Општина Куманово
Население 20 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17069
Новосељане на општинската карта
Новосељане во Општина Куманово.svg

Атарот на Новосељане во рамките на општината
Commons-logo.svg Новосељане на Ризницата


Новосељане — село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западните падини на планината Манговица, на надморска височина од 200 м. Релјефот е претежно низински, а 40 % од него е на висина од 300 м.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Новосељане е населено уште од римско време, за што сведочи наоѓалиштето Жути Камен - Чилак на 1,5 км северно од селото.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението претежно се занимава со земјоделство и сточарство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948338—    
1953399+18.0%
1961465+16.5%
1971421−9.5%
1981210−50.1%
ГодинаНас.±%
1991110−47.6%
199486−21.8%
200246−46.5%
202120−56.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Новосељане живееле 220 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Новосељане имало 176 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 46 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 20 жители, од кои 19 Македонци и 1 лице без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 220 176 338 399 465 421 210 110 86 46 20
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Новосељани е македонско село.

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Шмерци (15 к.), Батреинци (6 к.), Клецанци (5 к.) и Шишиндини (3 к.) порано куќите им се наоѓале во месноста Старо Село.
 • Доселеници: Коњушанци (12 к.) доселени се од селото Коњух во XIX век; Гулинци (4 к.) и Куранци (5 к.) доселени се во 1920 година од селото Гулинци во Кривопаланечко; Ѓурлаци (5 к.), Карадагчани (4 к.) и Дупинци (8 к.) доселени се во 1920 година од селото Станча во Кривопаланечко.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

60 % од населението е отселено во најблискиот град Куманово, а мал дел е во Канада, Австралија и Америка.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 218. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 215.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 126-127.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1974). Скопје: Универзитетска Печатница „Св Кирил и Методиј“. Text " Dalevci doseleni se od seloto Dovezence kumanovsko vo 1936 god (2k) бласт" ignored (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]