Максим Димитриевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим Димитриевски
Градоначалник на Општина Куманово
На должноста
15 октомври 2017 – во служба
Претходник Зоран Дамјановски
Пратеник во македонското Собрание
На должноста
2016 – 2017
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Зоран Заев
Лични податоци
Роден(а) 29 ноември 1975(1975-11-29)(48 г.)
Куманово, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Партија ЗНАМ
Деца 3
Установа „Св. Кирил и Методиј“
Професија правник
Вероисповед православен христијанин

Максим Димитриевски (роден на 29 ноември 1975 во Куманово) — македонски политичар и градоначалник на Општина Куманово од 2017 година.

Максим Димитриевски

Образование[уреди | уреди извор]

Основно и средно образование завршил во родниот град, а дипломирал на Правниот факултет во Скопје. Во 2011 година изработува публикуван труд: „Вкупни даночни приходи и расходи во ЕЛС со осврт на Општина Куманово“.

Магистрант на тема „Ниско ниво на децентрализација – причина за несоодветен развој на единиците на локална самоуправа во Република Македонија“.

Живот[уреди | уреди извор]

Димитриевски е семеен човек, сопруг и татко на три деца.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Политичката кариера ја започнал како млад активист на Социјалдемокртаскиот сојуз на Македонија. Во 2008 година, станал дел од Советот на Општина Куманово, а подоцна и претседател на истиот Совет од 2012 до 2016 година. Политичката кариера ја продолжил како пратеник во Собранието на Македонија и претседател на комисија за одбрана и безбедност. На локалните избори во октомври 2017 година станал градоначалник на Општина Куманово а во 2021 година бил повторно избран за градоначалник на Општина Куманово на локалните избори на 31 октомври, како независен кандидат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]