Зоран Заев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зоран Заев
Zaev.jpg
Роден 8 октомври 1974
Струмица, СФРЈ денешна Република Македонија
Занимање политичар


Зоран Заев (8 октомври 1974, Струмица) — македонски политичар од редовите на СДСМ, водач на партијата и градоначалник на Општина Струмица. Во првата половина од 2015 Заев објавувал аудиоматеријали за кои тврди дека биле снимени од страна на УБК по нарачка на Никола Груевски и Сашо Мијалков како дел од прислушување на 20 000 македонски граѓани. Истите се основ за истрага на кривични дела и злоупотреба на должност од страна на водството на ВМРО ДПМНЕ. Поради објавување на снимките, Заев е обвинет за насилство кон претставници на највисоките државни органи, во соработка со поранешниот разузнавач Зоран Верушевски и негови соработници од МВР.

Детство и образование

Зоран Заев е роден во 1974 година во Струмица. Oсновно и средно образование има завршено во Струмица. Дипломирал на Економскиот факултет во Скопје во 1997 година, а потоа се запишал на постдипломските студии на истиот факултет, на студиската програма по монетарна економија.

Професионална кариера

Политичка активност

Зоран Заев станал член на СДСМ во 1996 година. Во два мандата бил член на претседателството на ОО СДСМ во Струмица. Во ноември 2002 година станал член на Централниот одбор на СДСМ. На 17 јули 2008 година, поради сомнеж за злоупотреба на службената положба при изградба на трговскиот центар Глобал, бил уапсен заедно со уште петмина негови соработници.[1] Случајот бил затворен по аболицијата, потпишана од претседателот Бранко Црвенковски, со која Заев и неговите соработници биле пуштени на слобода.[2]
На 1 септември 2008 година, Заев станал вршител на должноста претседател на СДСМ,[3] а официјално, партијата го избрала на оваа функција на 18 септември 2008 година, по одржаниот партиски конгрес. На локалните избори во 2009 година, Заев бил по втор пат избран за градоначалник на општина Струмица.[4] По завршувањето на претседателскиот мандат на Црвенковски во 2009 година, тој се вратил на чело на СДСМ, а Заев станал потпретседател на партијата.[5] Во мај 2013 година, Заев бил повторно назначен за претседател на СДСМ.
Во првата половина од 2015 година, Заев започнал да објавува снимки од телефонски разговори за кои тврдел дека ги добил од вработени во МВР.[6] Во текот на објавувањето на снимките, на 10 март 2015 година, МВР поднело обвинителен акт против Заев (воден под името „Поткуп“), кој бил осомничен за примање поткуп од струмичкиот бинзисмен Иван Николов, во износ од 163.924 евра. Врз основа на обвинението против Заев, започнал судски процес во Основниот суд Скопје 1 во кој тој бил обвинет според членот 357, став 5 од Кривичниот закон.[7] Во април 2015 година, обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднело обвинение против Заев и уште неколку лица осомничени во случајот „Пуч“, во кој тие се товареле за кривичното дело насилство кон претставници на највисоките државни органи.[8] Заев, како претставник на СДСМ, бил учесник во преговорите за надминување на политичката криза меѓу лидерите на најголемите македонски партии, со странски посредници.[9] Во септември 2015 година, како резултат на преговорите, било формирано Специјално јавно обвинителство, со цел да ги истражи наодите од снимките, објавени од Заев.[10] Во април 2016 година, Заев и Груевски, заедно со 54 други лица, биле аболирани од претседателот Ѓорге Иванов, но подоцна одлуката за аболиција била повлечена.[11]

Наводи

 1. Извештај од А1: Уапсен потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев
 2. Точка: Зоран Заев на слобода
 3. Извештај од А1 телевизија
 4. Извештај од А1: Потврдено - Заев градоначалник на Струмица
 5. Извештај од Алсат Телевизија: Црвенковски се врати во СДСМ
 6. „Заев ја фрли првата „бомба““, Фокус, 9 февруари 2015 (конс. 1 јуни 2016 г).
 7. Валентина Стојанчевска, „Зоран Заев: Власта ми го монтира „Поткуп“ со сечена и лепена снимка“, Фокус, број 1114, 10 февруари 2017, стр. 8-13.
 8. „Поднесен обвинителен акт за Заев во случајот „Пуч““, Радио Слободна Европа, 30 април 2015 (конс. 1 јуни 2016 г).
 9. Хан доаѓа со решение за кризата
 10. Катица и 14 обвинители на специјална задача
 11. Иванов помилува 56 лица

Надворешни врски

Партиски функции
Претходник
Радмила Шеќеринска
Претседател на СДСМ
Вршител на должност

2008–2009
Наследник
Бранко Црвенковски
Претходник
Бранко Црвенковски
Претседател на СДСМ
2013–денес
Наследник
нема