Министер за здравство на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министер за здравство на Република Македонија
Функционер
Фатмир Меџити

од 28 февруари 2023 г.
Прв функционерПерко Колевски
Создадена1991
Плата68 393 MKD/месечно[1]

Следува табеларен приказ на македонските министри за здравство:

Партија

      СПМ       ЛПМ       ДА       ВМРО-ДПМНЕ       СДСМ       ДУИ       ДПА       АА       Алтернатива       Независен

# Име
(роден–починал)
Слика Мандат Политичка припадност
1 Перко Колевски
(1944–)
No image.png 20 март 1991 5 септември 1992 Експертска влада
2 Јован Тофоски
(1940-2015)
No image.png 5 септември 1992 20 декември 1994 СДСМ
3 Илија Филипче
(1946-)
Илија Филипче.jpg 20 декември 1994 29 мај 1997 СПМ
4 Петар Илиоски
(?)
No image.png 29 мај 1997 30 ноември 1998 СДСМ
5 Драган Данаиловски
(?)
No image.png 30 ноември 1998 мај 1999 ВМРО-ДПМНЕ
6 Петар Милошевски
(1949-2015)
No image.png мај 1999 13 мај 2001 Либерална партија
7 Ѓорѓи Оровчанец
(1951-)
No image.png 13 мај 2001 1 ноември 2002 Демократска алтернатива
8 Реџеп Селмани
(?-
No image.png 1 ноември 2002 15 ноември 2004 ДУИ
9 Владимир Димов
(1956-)
Dimov.jpg 15 ноември 2004 27 август 2006 СДСМ
10 Имер Селмани
(1968-)
No image.png 27 август 2006 27 јули 2008 ДПА
11 Бујар Османи
(1979-)
No image.png 27 јули 2008 28 јули 2011 ДУИ
12 Никола Тодоров
(1979-)
Nikola Todorov.jpg 28 јули 2011 1 јуни 2017 ВМРО-ДПМНЕ
13 Арбен Таравари
(1973-)
No image.png 1 јуни 2017 29 октомври 2017 Алијанса за Албанците
14 Венко Филипче
Venko Filipche official portrait 2020 (cropped).jpg 25 декември 2017 16 јануари 2022 СДСМ
14 Беким Сали
17 јануари 2022 28 февруари 2023 Алтернатива
13 Фатмир Меџити
28 февруари 2023 ? Алијанса за Албанците

Наводи[уреди | уреди извор]