Сухејл Фазлиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сухејл Фазлиу
Министер за локална самоуправа
На должноста
1 јуни 2017 – 26 јуни 2019
Премиер Зоран Заев
Претходник Ширет Елези
Лични податоци
Роден(а) 30 септември 1986(1986-09-30)(37 г.)
Скопје, СР Македонија
Партија НДП
Установа ЈИЕ Тетово

Сухејл Фазлиу (30 септември 1986 во Скопје) — македонски политичар од албанскo етничкото потекло и министер за локална самоуправа во македонската влада од 2017. Фазлиу е член на Национална демократска преродба. Средно училиште завршил во „Панче Караѓозов“ а дипломирал современи науки и технологии при универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. Тој во периодот 2010–2016 работел како консултант за информатичка технологија за различни компании.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]