Арбен Таравари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбен Таравари
Министер за здравство
На должноста
1 јуни 2017 – 31 октомври 2017
Премиер Зоран Заев
Претходник Никола Тодоров
Наследник Венко Филипче
Градоначалник на Општина Гостивар
На должноста
1 ноември 2017 – во служба
Претходник Невзат Бејта
Лични податоци
Роден(а) 9 април 1973 (1973-04-09) (48 г.)
Гостивар, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Албанец
Партија Алијанса за Албанците
Деца 2
Установа Св. Кирил и Методиј
Професија невролог, политичар, државник

Арбен Таравари (9 април 1973 во Гостивар) — македонски лекар и поранешен министер за здравство во владата од 2017. Тој моментално е градоначалник на Општина Гостивар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Средно медицинско училиште завршил во „Панче Караѓозов“ во Скопје, а дипломирал на Медицинскиот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1998. Специјализирал неврологија во 2006, а во 2011 ја одбранил докторската дисертација од областа на Паркинсонова болест. Во 2010 година, започнал да биде редовен предавач на Медицинскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј. Во 2016 бил претседател на одделот на екстрапирамидални болести при универзитетската клиника за неврологија, а бил член на одборот на меѓународните медицински списанија „Mediicus“ и „Vox Medici“. Исто така бил раководител на одделението за мигрена, главоболки и други синдроми при Универзитетска клиника за неврологија.[1] Таравари е оженет и е татко на две деца. Говори албански, македонски, турски, англиски, и српски јазик.[2]

На локалните избори во 2017 година Таравари станал градоначалник на Општина Гостивар, победувајќи го својот противкандидат од редовите на ДУИ, Невзат Бејта. На 29 октомври 2021 година, за време на локалните избри, Арбен Таравари победил во вториот круг и станал старо нов градоначалник на Општина Гостивар.[1] Тој ја претставувал коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Книги[уреди | уреди извор]

  • „Мигрени, главоболки и болни синдроми“ (2016)
  • „Практикум по неврологија“ (2014)
  • Клинички и генетски наоди кај болни со идиопатска Паркинсонова болест, докторска дисертација (2011)
  • Клиничко-епидемиолошка студија на паркинсонизмот во Скопје: магистерски труд (2006)
  • Фармако тераписки прирачник (2006)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Градоначалник на општината“. Општина Гостивар. Архивирано од изворникот на 12 декември 2021. Посетено на 12 декември 2021.
  2. Арбен Таравари – министер за здравство A1on.mk (01.06.2017)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Никола Тодоров
Министер за здравство
јуни – октомври 2017
Наследник
Венко Филипче